github icontwitter icon

Terminale Biraz Renk Katalım

Author imageEnes Başpınar /16 Haz 2020
9 min read •––– views
Warning icon

Bu yazıda izlenilecek yöntem,

Raja Rao DV

'nin Medium hesabında paylaştığı bir yazıdan alıntılanmıştır. Yazının orjinal haline

buradan

ulaşabilirsiniz.

Terminali çok sık kullananlardanım ve artık bakmak istemeyecek duruma gelmiştim. Farklı bir arayışa iten diğer bir şey ise Git kullanmaya başlamam oldu. İzlediğim videolardaki ve yazılardaki insanların, baktıkça Git kullanma hissi uyandıran terminalleri vardı. Birkaç araştırma sonucu anlatacağım yönteme denk geldim ve beğenerek kullanmaya başladım. Birlikte terminallerimizi güzelleştirelim!

Yazı sonunda elde edeceğimiz görüntü şu şekilde olacaktır:

Harika, değil mi? Birde Allah aşkına şu tetrminale bakın:

Öyleyse değişim başlasın!

Adım 1: Renk Şemasının Belirlenmesi

Renk şemamızı belirleyerek başlayalım. Bu kısımda, varsayılan ya da Gogh gibi platformlardan elde edebileceğimiz şemaları kullanabiliriz. Ben varsayılanlardan kullanacağım.

Şemayı belirledikten sonra özelleştirmelere geçelim. "Built-in schemes" kısmından "Solarized Dark" şemasını seçtikten sonra yazı rengini beyaz ve "Palette" kısmını ise "XTerm" olarak değiştiriyoruz:

"Default" profil olarak tanımlayabileceğiniz gibi yeni bir profil oluşturup onun üzerinden de yapılandırmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra terminal şu şekilde gözükmelidir:

Bu kısımda terminalinizde kullanıcı adınızın solunda (base) önekini görebilirsiniz. Bu, conda kurulumunuzdan gelen varsayılan sanal ortamdır. Yapacağımız işlemler açısından sorun teşkil etmiyor ancak conda deactivate komutunu yazarak devredışı bırakabilirsiniz. Yapacaklarımızdan sonra zaten bu önek gizlenmiş olacak.

Adım 2: Powerline Kurulumu

Powerline, terminale durum göstergesi ekleyen Python (python is everywhere) uygulamasıdır. Bunun için bazı ön gerekliliklere sahip olmalıyız. Gerekli paketlerimizi indirebilmemiz için kullanacağımız pip paket yükleyicisini bilgisayarımıza indirelim:


_1
$ sudo apt install python3-pip

Ve pip üzerinden powerline'ı kuralım:


_1
$ pip3 install powerline-status

Adım 3: Powerline Daemon'unun Bash'e Eklenmesi

Terminal her açıldığında Powerline'ın gözükmesi için Powerline Daemon'u Bash dosyamıza eklememiz gerekir. Şu komutu çalıştırarak kurulduğu yeri görelim:


_1
$ pip3 show powerline-status

Çıktıdaki "Location" özelliğinin değerini kopyalayım ve Powerline'ı aktif hale getirmek için .bashrc_profile dosyamızı açalım:


_1
$ nano ~/.bashrc_profile

Alt kısımda paylaştığım koddaki "BU KISMA YAPIŞTIR" alanını, terminalden aldığımız "Location" değeri ile değiştirelim. Ve değiştirdikten sonra tamamını kopyalayıp .bashrc_profile dosyamızın sonuna ekleyelim.

.bashrc_profile

_4
powerline-daemon -q
_4
POWERLINE_BASH_CONTINUATION=1
_4
POWERLINE_BASH_SELECT=1
_4
. {BU KISMA YAPIŞTIR}/powerline/bindings/bash/powerline.sh

Son satıra kendi bilginizi girdiğinizden emin olun! Bende dosyanın içeriği aşağıdaki gibidir:

Şimdi .bashrc dosyamızı açalım:


_1
$ nano ~/.bashrc

Dosyanın sonuna şu ifadeyi ekleyelim (halihazırda varsa bir daha eklemenize gerek yok):

.bashrc

_1
. ~/.bashrc_profile

Terminali kapatıp açtığımızda ekranımız aşağıdaki gibi gözükmelidir:

Adım 4: Kullanılacak Fontun Kurulması

Sonraki aşamalarda kolaylık sağlaması adına bir repo oluşturup içerisine gerekli dosyaları ekledim. https://github.com/baspinarenes/bash-tema-dosyalari reposuna gidip "Clone or Download" diyerek zip halinde indirelim.

İndirdiğimiz zip doyasındakileri çıkartalım ve içindeki Meslo LG L DZ Regular for Powerline.ttf dosyasına çift tıklayalım. Ve Install Font butonu ile fontu bilgisayara yükleyelim.

Şimdi bu fontu terminale eklemeliyiz. Terminal ayarlarındaki Text sekmesinden Custom font butonuna tıklayarak Meslo LG L DZ for Powerline Regular fontunu seçelim. Font boyutunu istediğimiz boyuta ayarlayabiliriz, 13 bana ideal gibi geldi. Ek olarak terminalin o gıcık sesini kapatıyorum :)

Terminali kapatıp açtığımızda görüntü aşağıdaki gibi olmalıdır:

Adım 5: Git Durum Göstergesinin Eklenmesi

Peki bu terminalde Git ile uğraşırken hangi daldayız, kaç dosya eklendi, kaçı commite hazır gibi oldukça kullanışlı bilgiler de yazsa güzel olmaz mıydı? O halde terminalimize geri dönelim ve Powerline eklentimizi indirelim:


_1
$ pip3 install powerline-gitstatus

Powerline nerede kuruluydu hatırlıyor musunuz? Yeniden bakmaktan zarar gelmez:


_1
$ pip3 show powerline-status

Tekrardan "Location" değerini kopyalayalım. İndirdiğimiz zipi çıkartalım ve klasöre girelim:


_1
$ cd ~/Downloads/bash-tema-dosyalari-master/

Git'e ait özellikleri eklediğim dosyaları bilgisayarımızda gereken konumlara kopyalayalım (eğer önceden değişiklik yaptıysanız onlar kaybolacaktır). Ve ilgili yerlere yeniden "Location" bilgisini yapıştıralım:


_5
$ cp default-colorscheme.json {BU KISMA YAPIŞTIR}/powerline/config_files/colorschemes/shell/default.json
_5
# (Benim örneğimde: cp default-colorscheme.json /home/enesbaspinar/.local/lib/python3.8/site-packages/powerline/config_files/colorschemes/shell/default.json)
_5
_5
$ cp default-themes.json {BU KISMA YAPIŞTIR}/powerline/config_files/themes/shell/default.json
_5
# (Benim örneğimde: cp default-themes.json /home/enesbaspinar/.local/lib/python3.8/site-packages/powerline/config_files/themes/shell/default.json)

Son olarak şu komutu çalıştıralım:


_1
$ powerline-daemon --replace

Terminali yeniden başlattığınızda her şeyin hazır olduğunu görebilirsiniz.

Yazımız burada bitti. Yeni yazılarda görüşmek üzere, esen kalın.

2022 © No rights are reserved.Inspired by Lee Robinson's blog.